Condor Tool & Knife Gladius Neck Knife CTK1824-3.12HC 1075 Blade - Kydex Sheath
Condor Tool & Knife
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CTK1824-3.12HC
UPC:
Availability:
If you can ADD TO CART, it is in stock and will typically ship within 1 business day.
Shipping:
Calculated at Checkout
Description
  • Blade Length: Approximately 3.14" ~ 80 mm
  • Blade Material: 1075 High Carbon Steel
  • Blade Style: Flat Ground, Double Plain Edge
  • Blade Thickness: Approximately 0.12" ~ 3 mm
  • Lock Style: Fixed Blade
  • Open Overall Length: Approximately 6.06" ~ 154 mm